Кристали з мідного купоросу та дихромату калію |
Вітаємо вас, юні прихильники хімії, на сторінці гуртка “Хімікус - Цікавікус". Наш гурток призначений для допитливих дослідників світу, тим, хто не вважає хімію нудною, кому цікаві незвичайні властивості всім відомих та невідомих речовин!
середа, 27 березня 2013 р.
Зелені кристали
вівторок, 26 березня 2013 р.
Хромокалієві галуни
Хромокалієві галуни |
"Свіжі галуни?" - спитаєте ви. Хіба можуть бути вони несвіжими? Виявляється, так. Адже це кристалогідрат, який містить значну кількість кристалізаційної води. Фіолетовий колір обумовлений гідротованими йонами тривалентного хрому Cr3+ . З часом відбувається зневоднення кристалогідрату, "вивітрювання". Тоді темно-фіолетові октаедричні кристали, що просвічують рубіново-червоним кольором, виглядатимуть так:
Хромокалієві галуни, що вивітрились |
Минулого року Микола та Олег вирішили провести змагання по вирощуванню кристалів. Було взято однакову кількість галунів, і змагання почалося:
Микола та Олег розпочинають змагання по вирощуванню кристалів |
Ще Олег вирішив перевірити, як впливає магнітне поле на рість кристалів, тому одну свою склянку з насиченим розчином галунів він розмістив на магніті. Микола вирощував кристал звичайним способом.
Як часто буває, в змаганні перемогла дружба. І у Миколи, і у Олега утворились чудові кристали. Хоча все ж таки, задля справедливості, кристали Олега виявилися більшими:
Олег також довів, що магнітне поле суттєво на ріст кристалів не впливає.
А ось які кристалики
Як часто буває, в змаганні перемогла дружба. І у Миколи, і у Олега утворились чудові кристали. Хоча все ж таки, задля справедливості, кристали Олега виявилися більшими:
Кристали хромокалієвих галунів |
А ось які кристалики
Мітки:
галуни
Йодована сіль
Титриметричене визначення Йоду |
Мітки:
йод
понеділок, 25 березня 2013 р.
Вулкан на столі (Вулкан Бьоттгера)
Зазвичай цей ефектний дослід демонструють на самих перших уроках хімії, щоб заохотити до вивчення цієї дивовижної науки. Так робимо і ми. Але, як виявилось нещодавно, за якихось причин на нашому блозі про цей чудовий дослід – ані слова. Виправляємось: дивіться вулкан:
Речовина оранжевого кольору – амоній дихромат (NH4)2Cr2O7 , який розкладається з виділенням безпечного газу азоту, водяної пари та твердого оксиду хрому (ІІІ) Cr2O3 зеленого кольору. Для ініціювання реакції розкладу ми використали крихітку сухого пального. Можна на гірку дихромату амонію з цією метою додати краплину спирту або просто на декілька секунд занурити палаючу скіпку. Після цього розпочинається екзотермічна реакція:
(NH4)2Cr2O7 = Cr2O3 + N2↑+ 4H2O
У хімікусів-початківців завжди виникає питання:
Магнітний перемішувач
В нашій шкільній
лабораторії поповнення: магнітний перемішувач! Особливо корисний для
приготування розчинів при вирощуванні кристалів. Принцип роботи перемішувача
заснований на передачі руху від обертального магніту до стрижня за допомогою
магнітного поля. Розчин перемішується обертанням стрижня, вміщеного в посудину.
Стрижень герметично запаяний у скляну чи поліетиленову оболонку для запобігання
від корозії та хімічної реакції з розчинами. Інтенсивність перемішування
залежить від швидкості обертання магніту та довжини стрижня. Подивіться, як
працює наше нове обладнання:
Мідний купорос: фальсифікація?
Фальсифікований мідний купорос |
NaCl + AgNO3 = AgCl↓ + NaNO3
Результат реакції на хлориди |
![]() |
Упаковка "цікавого купоросу" |
Мітки:
мідний купорос
неділя, 24 березня 2013 р.
Рідини пошарово
Рідини пошарово |
А ось як інколи красиво закінчується засідання гуртка. На одвічне запитання : "А чи можна тепер змішати все, що у нас залишилось після досліду", хімікуси несподівано отримали у відповідь "Так!". І після проведення експериментів з індикаторами всі речовини були відправлені в одну пробірку. Рідини не лише різного кольору, а й різні за густиною, тому так гарно вийшло. Спеціально будеш робити - не вийде!
Підписатися на:
Дописи (Atom)