неділя, 25 березня 2012 р.

І мідна каблучка може бути підробкою!


"Мідна", оцинкована, а насправді - з олова!
Ми вже проводили досліди з мідною каблучкою,  коли досліджували хімічні реакції на поверхні монет. Нагадаємо:  ми вкривали поверхню мідних монет (а для порівняння і цю мідну каблучку) шаром цинку, потім нагрівали їх і добували сплав (латунь), що на вигляд був дуже схожий на золото. Тоді при нагріванні каблучки ми помітили, що з неї виплавилась маленька крапля сріблястого металу. Це дуже здивувало нас, але так як нагрівання було нетривалим (саме так потрібно нагрівати мідні вироби, вкриті  цинком, щоб добути «золотистий» сплав), каблучка зберегла свою форму і навіть «дочекалась» демонстрації на захисті роботи в МАН. Питання «Що ж виділилось з мідної каблучки?» тоді так і залишилось без відповіді. Температура плавлення цинку 419⁰С, міді - 1356⁰С, латуні -880-950⁰С (в залежності від складу), і хоч температура в полум’ї сухого пального може сягати 800⁰С, розплавити латунь в ньому неможливо, а шар цинку, що ми добули, не може дати помітну краплю рідкого цинку.
 І ось, коли «золотий» прошарок  на поверхні каблучки зник від крутіння в руках «ух-ти якої штуковини», ми вирішили використати її для наступних дослідів. Ідея полягала в тому, щоб відновити мідну поверхню старої каблучки реакцією між оксидом міді та спиртом. Якщо мідний виріб прожарити в полум’ї,  на його поверхні утворюється оксид чорного кольору – купрум (ІІ) оксид (CuO), який реагує зі спиртом, окиснюючи його до ацетальдегіду. При цьому відновлюється мідь. Цю реакцію завжди проводять з мідною дротинкою, але ми спробували провести її з каблучкою. І ось, коли мідна каблучка провела у відкритому космосі полум’ї пару хвилин, з її надр стала просто литися  біла рідина, яка, застигаючи, перетворювалась на метал сріблясто-білого кольору.  Як добре, що ми завжди беремо з собою відеокамеру (Артем,Ілля -!). Дивіться: 
У сріблясто-білому металі, що витопився з каблучки, ми впізнали олово. Температура плавлення олова (цини) -231,9⁰С, це легкоплавкий метал, який використовують як припій для сплавлення металів. Олово ми віддали дідусю Дмитра, власнику старовинної «мідної» каблучки, яка так багато зробила для збагачення гуртківців хімічними знаннями J А дідусь вже віддасть його своєму старому паяльнику.
А ось реакція
відновлення міді з окиду (взаємодія купрум (ІІ) оксиду з етанолом):




Мідну дротинку прожарюємо в полум'ї. Купрум (ІІ) оксид (чорного кольору) занурююємо в етиловий спирт. Відбувається відновлення міді, спирт окиснюється до ацетальдегіду. В склянці зі спиртом - уламки каблучки, що вважалась мідною: відновлення міді не відбулось. 

2 коментарі:

Носова Е.Ю. сказав...

Доброе время суток, уважаемая Ольга Николаевна! Спасибо за оценку моему блогу! А что я должна делать с эстафетой? С уважением Носова Елена (электронный адрес: elenosov@rambler.ru)

Леся сказав...

Так дійсно цікаво було дізнатись про мідь..Ніколи б не подумала. Нещодавно подруга пропоновуала купити золоті сережки http://www.zolotaobruchka.com/zolotij-vik-kabluchki/ проте теперь я вагаюсь щодо матеріалу. Кажуть найкраще це золото звичайно...